به نام خدا

نظام موضوعات اختيار - از منظر منابع حوزوي

نوع نوشته: تحليل و آناليز
براي: انديشكده علم ساجد لله
تاريخ نگارش: تير ۱۳۹۶ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱
شامل سرفصل‌هاي اصلي: تعريف اختيار، براهين اختيار و تاريخچه بحث از اختيار. براهين اختيار نيز بر دو بخش: ادله نفي اختيار و ادله اثبات اختيار تقسيم شده است.
وقتي ۷۷ منبع حوزوي را بررسي كردم، فيش‌هايي كه استخراج نموده بودم، آن‌ها را دسته‌بندي كردم. مرحله به مرحله فيش‌هاي مرتبط با هم را در كنار هم قرار دادم. نرم‌افزارهاي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي (نور) كمك بزرگي‌ست. كار را ساده كرده. ولي فقط در مرحله نخست پژوهش، جايي كه قرار است فيش‌برداري صورت بگيرد. من توانستم به سرعت هر چه درباره اختيار در كتاب‌هاي اصولي و فقهي و كلامي و تفسيري و فلسفي گفته شده بود جمع كنم. ولي آيا مي‌توانستم با نرم‌افزار هم فيش‌ها را طبقه‌بندي نمايم؟! گروه متن‌كاوري نور كارهايي انجام داده (http://textmining.noorsoft.org) ولي هنوز اين امكان فراهم نشده، اين كه به كمك نرم‌افزار بتوانم فيش‌ها را طبقه‌بندي نمايم. اين‌جا سخت‌ترين بخش كار است. چطور صدها فيش را بخواني و دسته‌بندي كني، به نحوي كه هر مطلبي دقيقاً در جاي خود قرار بگيرد. اين كار را ياد گرفته‌ام. روش‌هايي كه بتوانم حجم زيادي اطلاعات را به سرعت دسته‌بندي كنم. نتيجه دسته‌بندي بيش از ۱۸۰ صفحه مطلب همين نمودار است.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۶۲۱ بار
آن‌چه من نوشته‌ام پايان نيست، آغاز است. براي ادامه راه، نقطه‌نظر خود را ذيلاً بنويسيد:
ممنونيكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
ارادهدوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
عاليدوشنبه ۵ تير ۱۴۰۲

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1366با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN